Donatorii de sânge au investit aproape 160 de milioane de lei în cea mai recentă ediție FIDELIS

Campania „România are sânge de rocker, acum și de investitor”, desfășurată în perioada 15–22 iunie de Ministerul Finanțelor, în parteneriat cu „Morning Glory cu Răzvan Exarhu” și Rock FM, a atras subscrieri de aproximativ 160 de milioane de lei din partea donatorilor de sânge.

Potrivit datelor oficiale, tranșele speciale dedicate donatorilor au înregistrat aproximativ 3.500 de ordine de subscriere, ediția devenind cea mai de succes din 2026 pentru această categorie de investitori.

Campania a stabilit mai multe recorduri:

  • cel mai mare număr de donatori-investitori din 2026;
  • al cincilea cel mai mare număr de donatori-investitori din toate cele 27 de tranșe speciale organizate până în prezent;
  • cele mai mari sume atrase pe tranșele dedicate donatorilor în 2026;
  • cea mai mare pondere a sumelor atrase de tranșele pentru donatori în totalul unei ediții FIDELIS, atât în 2026, cât și din toate cele 27 de ediții dedicate.

Prin programul FIDELIS, donatorii de sânge beneficiază de dobânzi speciale, un prag minim de subscriere redus la 500 de lei sau 100 de euro și condiții preferențiale de investiție.

În primul semestru al anului 2026, donatorii-investitori au subscris, cumulat, peste 633 de milioane de lei, prin 14.876 de ordine de subscriere, confirmând interesul tot mai mare pentru această facilitate care recompensează gestul de a dona sânge.

Web radios